A kényszerítő nevelés

family-yelling.jpgA gyereknevelés két legnagyobb csapdája a kényeztető és a kényszerítő nevelés. A két véglet, de a gyerekekre gyakorolt hatása hasonló. Mind a kettő nevelési módszer káros hatással van a gyermek egészséges szociális fejlődésére.

Ebben a bejegyzésben a kényszerítő nevelés, a folyamatos tiltás és kritizálás negatív hatásait vesszük szemügyre.

A gyermek egy önálló, saját személyiséggel, gondolatokkal megáldott kis emberke. Az elnyomó, tekintélyelvű szülők viszont úgy tekintenek a saját gyerekükre, mint a tulajdonukra. Nem tekinti egyenrangú partnernek a beszélgetéseik során, alá-felérendeltségi viszonyban tudnak csak gondolkodni.

A kényszerítő nevelés leggyakrabban használt eszközei az állandó kritika és a folyamatos tiltás. Sokszor kritizálják a gyermeket, azt programozzák az elméjébe, hogy rossz gyerek, aki semmit nem tud jól csinálni. A rengeteg tiltás és bírálat mellett nem kap pozitív megerősítést, és ettől valóban úgy érzi, hogy csak rosszat tud csinálni. Szép lassan meggyőzi magát arról, hogy értéktelen.


A gyerek kétféle
képpen reagál a túlzott szigorra. Az egyik véglet, mikor a gyermek elveszíti az önbecsülését, mindenre alkalmatlannak tartja saját magát. Elveszíti az önállóságát, döntésképtelen lesz. Megtanul behódolni a erősebb hatalomnak.

angry-boy1-580x280.jpgA másik eset a lázadás az elnyomás ellen. Ez a viselkedés főleg kamaszkorban jelentkezik. Hatalmi harc bontakozik ki a gyerek és a szülő között. Minél keményebben akarja a szülő rákényszeríteni az akaratát a gyermekére, annál nagyobb ellenállásba fog ütközni. A gyerekben egyre nagyobb lesz a frusztráció, az agresszió és folyamatosan haragot fog táplálni a szülő felé.  

A gyereknevelésnél próbáljuk megtalálni a középutat. Mert a szabályokra szükség van. De viszont ezek legyenek átgondoltak, betarthatóak egy gyerek számára. A figyelmünket ne a hibákra, hanem a pozitív cselekedetekre fókuszáljuk. 

Ha egy módunk van rá, akkor ne a büntetés legyen a fegyelmező eszközünk. A büntetés segítségével valóban rákényszeríthetjük akaratunkat a gyerekre, de nem győzzük meg az igazunkról. Csak az tanulja meg, hogy engedelmeskedjen egy felsőbb hatalomnak és nem tanul meg uralkodni a saját érzelmein.

Végezetül ne feledd, hogy a sokat kritizált gyerekből gyakran ítélkező boldogtalan felnőtt lehet. Aki látszólag támad, valójában védekezik érzelmileg. Az erőszakos agresszió táptalaja mindig a félelem, az elégedetlenség és a megfelelési kényszer.

A bejegyzés trackback címe:

https://vulkantarsulas.blog.hu/api/trackback/id/tr812277625

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Vulkán Társulás

A nagy Átalakulás

A Vulkán Társulás alapítójának, Mikóczi Ferencnek a könyvét, A nagy Átalakulást, itt tudod megrendelni!

a_nagy_atalakulas_3d.jpg

Friss topikok

  • evilwolf: Könnyű felismerni, a legtöbbje az. Több idő észrevenni a rendesebbjét. (2018.10.24. 16:38) Hogyan ismered fel a kétszínű embert?
  • Dzsontra Volta: Kevés helyet szeretek annyira a világon, mint Reykjavíkot, amikor először véletlenül oda keveredte... (2017.08.29. 21:29) Miért nem drogoznak az izlandi fiatalok?
  • maxval bircaman bácsi szeredőci mélyelemző: Óvatosnak kell lenni, mert Cukorhegyiék gyorsan letiltják a antiliberális véleményt. (2017.08.10. 21:27) A posztolások veszélyei
  • A nagy ÁTALAKULÁS: @Krumpli Bogart: A hegycsúcsra tartva különböző úton haladhatunk, de az irány mindannyiunknak egy.... (2017.06.24. 09:14) Generációs szakadék
  • Vizilabda: A 80 -as években az ált. iskolában a szex felvilágosítás órán, amikor csak fiúk voltak jelen, nem... (2017.03.10. 11:01) Fiatalkori szexualitás
süti beállítások módosítása